Kdysi dávno, v raných devadesátkách, použil jeden redaktor v novinách, kde jsem tehdy začínala svou korektorskou štaci, obrat „to je eufeministicky řečeno“. O feminismu se tenkrát u nás teprve začínalo mluvit a neměl ho na mysli ani dotyčný novinář, chtěl jenom upozornit své čtenáře na to, že se chystá přikrášlit své sdělení eufemismem.

S eufemismy (ze starořečtiny ‒ „eu“ znamená „dobrý“ a „fémi“ = „mluvím“) se setkáváme velmi často, do našeho života zkrátka patří. Jde o pojmenování, které zlehčuje či zmírňuje nepříjemnou nebo trapnou skutečnost. Každý z nás se určitě sem tam ocitne v situaci, kdy potřebuje někomu tváří v tvář říci něco nepříjemného, a aby nepůsobil jako bezcitný hrubián, nahradí drsný či neutrální výraz jemnějším. Typickým příkladem jsou eufemismy užívané pro smrt: „opustil nás“,„odešel do věčných lovišť“, „odebral se na onen svět“, „její zranění byla neslučitelná se životem“ a podobně.

Eufemismy jsou běžnou součástí jazyka, podílejí se na obohacování slovní zásoby. Jejich uplatňování je obvykle otázkou taktu a při komunikaci se bez nich neobejdeme. Například výraz „zralá dáma“ je ve společnosti mnohem přijatelnější než „stará žena“, „plnoštíhlý“ než „tlustý“, „sociálně slabý“ než „chudý“. Eufemismy se týkají i řady dalších oblastí, včetně fyziologických procesů a stavů („být v jiném stavu“, „přepudrovat si nos“), milostného vztahu („mít poměr“) či fyzických a psychických nedostatků („být při těle“, „nemít to v hlavě v pořádku“). Když si někdo dopřeje…

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte