26A_profimedia
Tak který podnik to bude, Vladimire? (Lukašenka s ruským prezidentem Putinem na jednání v Soči)

Před pár měsíci se dlouholetý běloruský vládce Aljaksandr Lukašenka bál o všechno a v televizi vystupoval vyzbrojený puškou na znamení, že se nehodlá vzdát moci nějak lehce. V zemi vypukly po zfalšovaných prezidentských volbách (v nichž se už pošesté vyhlásil vítězem) mohutné protesty a bylo to jiné než v minulosti. Brutální násilí na demonstranty neplatilo, lidé se nechali honit a tlouct policií dlouhé měsíce. Jeho soupeřka – a možná i reálná vítězka – Svjatlana Cichanouskaja sice bezprostředně po volbách odešla pod tlakem výhrůžek do exilu, ale tam se z ní rychle stala skutečná lídryně velké části Bělorusů a podávala si ruce s nejvýznamnějšími politiky Evropské unie. Režim v  Minsku, a hlavně jeho vůdce Lukašenka, se dlouho nemohl cítit pevný v kramflecích ani doma na ulicích běloruských měst, natož v evropské diplomacii. Tam – ve snaze získat ekonomickou pomoc a politickou rovnováhu vzhledem k rozpínavému ruskému spojenci – posledních pět let zkoušel vylepšit svou špatnou pověst. Dnes vypadá situace v Bělorusku jinak. Státní teror a tuhá zima udělaly své a pouliční protesty v podstatě utichly. Účastní se jich už jen desítky lidí, které policie teď již často ani neztluče a nezatkne. Západ už Lukašenku okázale nezajímá, „své“ Bělorusko plně začlenil do ruské sféry vlivu. Velkou výzvu zvládl, před kamerami už zase chodí neozbrojen a zemi vládne opět jistou rukou. Jak však předpovídají pozorovatelé a jak slibuje opozice doma i v zahraničí, zase se to může změnit.

Tomu…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1290

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte