21A_jaros
Očkování na Praze 7, ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Jednu jistotu potvrzuje jak věda, tak historie. A sice že každá pandemie jednou skončí. Podobné to bude i s tou současnou. Dosavadní zkušenost ale ukazuje, že upínat se k nějakému konkrétnímu datu je dost zrádné. Loňské představy, že v létě se vrátí život do normálu, a když ne v létě, tak aspoň po Vánocích, vzaly dávno za své.

Stejné je to s předpokladem, že stačí dovézt vakcínu a všechno se vyřeší samo. Česko nabralo kvůli zpoždění dodávek a místnímu chaosu alarmující skluz. Pokud se nic nepokazí, skokový nárůst v dovozu vakcín, domluvený na jaro, a lepší organizace mohou dosavadní zpoždění napravit. Jenže situace se komplikuje na více frontách. Koronavirus se brání přesně tak, jak přírodovědci varovali – zdokonaluje se, aby v nové situaci přežil. Česko ovládla jeho nakažlivější britská varianta a po světě, jak známo, kolují další, z nichž minimálně jedna – jihoafrická – se umí proti jedné z vakcín prosadit.

Dokud se nákaza ve velkém šíří, což je zdejší případ, může se snadno stát, že mutací bude přibývat a závod s virem se dál zkomplikuje. Kdo si představoval, že nástup vakcíny znamená přechod do pandemické cílové rovinky, měl částečně pravdu. Tato rovinka ale bude zřejmě docela dlouhá a krkolomná.

Změna plánu

„Byla jsem nervózní, ale jsem ráda,“ zhodnotila svoje pocity zdravotní sestra Zoliswa Gidi-Dyosi, vybraná minulou středu jako první „člověk z lidu“, který v Jihoafrické republice spolu s vládními činiteli očkování zahájil.

Vakcíny dorazily na…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte