Kultura

Stížnosti nad Merkurem

Příběh architekta Kaplického je vyprávěný s péčí o detail

Poslední fotografie téhle knížky je také posledním snímkem Jana Kaplického. Dívá se na dceru Johanku, kterou právě porodila jeho žena Eliška Kaplicky. To bylo 14. ledna 2009, architekt strávil v porodnici dvě hodiny, pak se vydal na oslavu do restaurace Potrefená husa v pražských Dejvicích. Tam už ale nedojel. „Zkolaboval na ulici Československé armády před domem číslo 20, na dohled jedné ze svých nejoblíbenějších budov v Praze, Skleněného paláce (…), ve kterém se snažili s Eliškou koupit byt,“ píše se v knize Jan Kaplický. Pro budoucnost a pro krásu. Poslední epizoda jeho života je známá – biografie Ivana Margolia ji ovšem vypráví precizně a s péčí o detail, podobně jako celý Kaplického příběh.

Autor v průběhu let vyzpovídal zásadní lidi, kteří architekta znali. K dispozici měl fotografie i jeho deníky, procházel rozhovory a články, informace k realizovaným i nerealizovaným projektům.  A pak z nich sestavil přehledně strukturovaný, plastický a zábavný příběh: čtenář se dozví, že Kaplický měl rád koberce v teple růžové barvě a snídal každé ráno croissant – a stejně zřetelně si uvědomí, že změnil architekturu.

Dvě polohy

Kaplický se narodil se v dubnu 1937 v pražských Střešovicích otci Josefovi, sochaři, a mamince Jiřině, malířce, která se věnovala kreslení květin. Ve vzpomínkách dětských přátel ožívá kultivované prostředí rodné vily i zárodky pozdějších zálib: už jako dítě stavěl modely ze stavebnice Merkur a stěžoval si, že z dílků nelze sestavit oblé…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte