Obchody se od pondělí neotevřou, vláda také zavádí povinné respirátory na veřejných místech. Jde o záblesk zdravého rozumu po týdnech nezodpovědnosti. Nakažlivější britská mutace viru už převládla v celém Česku a její podíl dál roste. Intenzivní medicínu potřebuje nejvíc lidí za celou dobu epidemie včetně stoupajícího počtu čtyřicátníků a padesátníků. Televize ukazuje zdravotnické týmy, jak v hustém sněžení nakládají nemocné na pokraji smrti do sanitek, aby je převezli na druhý konec republiky. Brzy je mohou vystřídat záběry covidových pacientů v tělocvičnách i umírajících na chodbách nemocnic.

Začátkem ledna mnozí experti varovali před britskou mutací viru a upozorňovali, že máme zhruba šest týdnů na to, abychom se připravili na explozi. Jako obvykle je nikdo neposlouchal, místo toho jsme si převyprávěli nepříjemnou skutečnost uspokojivějším způsobem. Tón udal minulý týden sám ministr zdravotnictví Blatný, když řekl, že plošná opatření nefungují a bude lépe je nahradit „uvědomělým přístupem každého z nás“. Je neuvěřitelné, že chystané rozvolnění obhajoval těmito slovy člověk odpovědný za veřejné zdraví, který by měl do posledního dechu bojovat za záchranu životů. Těm, kdo opatření dodržují a přicházejí kvůli nim o obživu, vlastně vzkázal, že jejich oběť je zbytečná. Jak má pak kdokoli důvěřovat státu?

Data od mobilních operátorů přitom ukazují, že jde o omyl. Lidé více zůstávají doma, méně než například loni v září jsou v práci, méně než po většinu loňského roku…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte