Seděl jsem na obědě u velmi slavného dirigenta a na obrazovce jsme sledovali jeden z jeho dirigentských vzorů: Claudia Abbada. Do švýcarského Lucernu se prý rok co rok sjížděli nejlepší hudebníci jen proto, aby pod ním mohli hrát. Nevím, jak to dokázal, říkal mi hostitel, ale hudebníci začali poslouchat jeden druhého, začali se vnímat jako organismus, jako těleso.  Jeden z posledních koncertů, který Abbado v životě dirigoval, bylo Mozartovo Requiem, právě v Lucernu. Maestro, již sám s rakovinou a terminální diagnózou, dirigoval, zdálo se mi, velmi lehce, spíše očima. Pointou ale nebyl koncert sám, pointou byl konec. Po posledních tónech následovalo čtyřicet vteřin ticha. Když jsme doposlouchali, v očích jsem měl lehce slzy a v hlavě ohňostroj myšlenek.

Už dřív jsem měl představu, že vysokoškolská přednáška má být cosi jako rockový koncert, zajímalo mě, jak na koncertech U2 dokáže Bono strhnout publikum, jak hrají Queeni a jak od prvních klavírních tónů Bohemian Rhapsody dokáže Freddie své posluchače chytit za límec a už je nepustit.

U on-line vyučování se dají přenést informace, přes Teams nebo přes Zoom nebo přes cokoli. Ano, lze i odpovídat na dotazy posluchačů. Když učím, rozčiluji se u notebooku, křičím na studenty, gestikuluji, dělám třeba i vtipy, ale pořád je to házení kamenů do vody, pořád je to jen předávání informací, odkudsi z kanceláře v šestém patře. Lékařská etika, můj obor, věřím, potřebuje něco víc. Nejen to, aby se student dozvěděl, že…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte