55A_jaros
Lepší než streamování. (Akce Oživlé výlohy Cirku La Putyka) • Autor: Milan Jaroš

Pokud by mávnutím zázračného proutku pandemie zčistajasna pominula, česká kultura je připravená okamžitě začít tam, kde loni skončila. V zavřených divadlech se zkoušejí nové inscenace, muzikanti doma pilují vystoupení k novým deskám, kina mají nasmlouvaná promítání filmových novinek a ve spoustě galerií jsou hotové úplně čerstvé výstavy, které stačí jen otevřít divákům. Pro budoucnost životaschopné kultury je toto odhodlání navázat na normální provoz a snažit se dohnat ztracený čas naprosto klíčová věc. Lidé napříč obory se nicméně shodují, že současná krize odhalila řadu věcí, bez jejichž nápravy se kultura v blízkém výhledu neobejde úplně stejně jako bez obecenstva.

Zatím se o nich moc veřejně nemluví. Určitě za to může fakt, že aktéři takzvané živé kultury mají momentálně spoustu práce s udržením vlastní existence. Ojedinělé hlasy ale postupně začínají sílit a pomalu se spojují do alarmujícího budíčku, který už nepůjde přeslechnout.

Když není co sčítat

Hned loni na jaře bylo jasné, že v době nucené hibernace kultury budou patřit mezi nejohroženější místa divadla. Jsou totiž ze své podstaty založená na sociální interakci, která se nedá přenést do virtuálního prostředí. Scény v průběhu karantény sice zkoušely své programy streamovat – vyzvalo je k tomu ostatně ministerstvo kultury. Jak ale ukázala i nová platforma Dramox vyhrazená záznamům divadelních her, takový divácký zážitek má velmi blízko k tomu, jako by se člověk pokoušel nahradit svůj reálný sexuální…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte