Děti, ilustrace
Tak zítra ve škole? To sotva, spíš až na jaře. (Zimní radovánky v pražských Bohnicích) • Autor: Matěj Stránský

Můžou se najít introvertní jednotlivci, kterým distanční výuka vyhovuje a na dálku vyloženě rozkvetli. Obecný soud pedagogů a školských expertů je ale jasný: kvalita vyučování jde v současném režimu dolů, a čím déle uzavření škol trvá, tím hůře. Rodičům doma s dětmi už dochází trpělivost a stejné je to často i naopak, ve vztahu dětí k rodičům. Teenagerům chybí socializace, což může jejich osobnosti trvale poznamenat. O následcích pro takzvaně odpojené děti, které se z radaru škol úplně ztratily, ani nemluvě.

Tlak na otevření škol proto roste a nezůstává bez odezvy. Na vládní úrovni se daly do pohybu první změny. Jako první milník na cestě do normálu byl určen začátek března. Podmínkou je zorganizovat ve školách plošné testování, tedy na české poměry novou věc, jejíž příprava zatím ale moc nepostoupila. Počty nakažených mezitím dál rostou, což v kombinaci s právním chaosem po zrušení nouzového stavu rychlému otevření škol nijak nenahrává.

Nejdéle v Evropě

Přesná mezinárodní srovnání školních lockdownů se dělají těžko. V různých zemích se školy otvírají na etapy, ve větších státech se poměry liší i napříč regiony. Dostupná srovnání, která zpracovávalo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nebo UNESCO, ale v zásadě dávají za pravdu odhadu vicepremiéra Jana Hamáčka, že „Česko je zemí, která má v Evropě nejdéle děti doma“.

Na jaře se do školy nechodilo čtvrt roku, nynější uzavírka běží s krátkou předvánoční přestávkou od poloviny října. Jde v ní…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1072

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte