Various small traders in the streets of Madaba, Jordan
Autor: Profimedia

Na silnici obchodní uličky jordánské Madaby se škádlí dva asi desetiletí chlapci a kolemstojící obchodníci je rozverně povzbuzují, zatímco si sami užívají odpoledního sluníčka. Sklonek listopadu v zemi symbolizuje závěr turistické sezony, ale ani za příjemně hřejivého slunce v městečku moc turistů k vidění není. „Rok a půl tu nebyla ani noha. Teď si vážíme každého zákazníka,“ popisuje beduín Michael zvaný Mike. Jeho obchůdek je plný kýčovitých suvenýrů, zašlých pohledů i tradičních červeno-bílých beduínských šátků, samozřejmě se syntetickou verzí pro turisty a příměsí hedvábí pro místní. „V Petře (skalní město, nejnavštěvovanější jordánská atrakce – pozn. red.) na pravé beduíny nenarazíte. Všichni jsou to přistěhovalci z okolních zemí, ty pravé najdete jen tady v Madabě nebo v rezervaci Dana,“ vysvětluje zaníceně, zatímco na hlavu mého kamaráda ukázkově váže tradiční šátek, který přepásá černým kruhem, protože jde o znak muže. „Pravý beduín musí mít také stejné tetování,“ ukazuje mi křížek na zápěstí a dodává, že tak se mezi sebou poznají.

Nomádský kmen zmiňovaný už v Bibli se po arabských zemích rozptýlil právě ze Svaté země před mnoha staletími. A část se usadila i na území dnešní Madaby, městečka poblíž hlavního města Ammánu, které proslulo zejména svými nalezišti unikátních mozaik z byzantské i umajjovské éry. Navštěvované je zvlášť pro madabskou mozaikovou mapu, nejstarší dochované znázornění Svaté země a hlavně Jeruzaléma. Ta byla vytvořena neznámým umělcem…

1_obalka_R51_52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R51_52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte