La candidate LR aux élections présidentielles, Valérie Pécresse, débute sa campagne électorale pour…
Dvě třetiny Angela Merkel a třetina Margaret Thatcher rovná se jedna celá kandidátka Republikánů na francouzskou prezidentku. (Valérie Pécresse) • Autor: Profimedia

I ti, kdo nevěnují čtení zpráv zvláštní pozornost, si možná všimli, že Emmanuel Macron nechal před pár týdny změnit barevný tón na národní vlajce. Francouzský prezident nařídil, aby modré pole vyvedené ve světlém odstínu nahradila tmavší námořnická modř.

Tenhle tón se pro francouzský prapor používal historicky až do poloviny sedmdesátých let minulého století, kdy ho změnil Valéry Giscard d’Estaing. Nadšenec pro spojenou Evropu chtěl, aby se modrá na vlajce Francie přiblížila podkladu na praporu Evropské unie, který pracuje se světlejším odstínem. Giscard věřil, že postkoloniální velikost Francie roste s velikostí Unie, a i tímhle nenápadným gestem to chtěl ukázat. Francouzští prezidenti mohou upravovat státní symboly, Giscard například ještě nechal zvolnit státní hymnu (a jeho následovník François Mitterrand zase Marseillaisu vrátil do původního tempa).

Macron svůj krok nijak zvlášť neanoncoval. Elysejský palác v tiskovém prohlášení stručně sdělil, že se prezident rozhodl pro tradičnější odstín modré. Interpretací se proto vyrojila řada. Od té, že si na podobnost obou vlajek, francouzské a unijní, stěžovali televizní technici, protože na obrazovce oba prapory vedle sebe splývaly. Až po tu, že se pět měsíců před volbami Macron snaží zalíbit nostalgikům po zašlé slávě Francie, kteří se kvůli podobným gestům možná rozhodnou v prezidentském duelu příští rok podpořit současného nájemníka Elysejského paláce.

Se vší úctou k televizním technikům, pohled na realitu současné…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte