Šestnáctý prosinec bude pro město Jablonec na Nisou památným datem. Ten den vyprší poslednímu tamnímu kasinu smlouva na provoz hracích automatů. Završí se téměř osmiletý proces, který k tomuto výsledku vedl. Kasina sice ve městě dále fungovat mohou, hostům ale smějí nabízet pouze živou hru, tedy třeba kostky nebo ruletu. Ta, jak známo, není tak návyková a pro provozovatele je méně lukrativní. Městský zastupitel za hnutí Společně pro Jablonec Jakub Macek, jedna z hlavních postav zasazujících se o konec zdejšího hazardu, to považuje za úspěch, byť by délka celého procesu mohla působit demotivujícím dojmem. „Když nejsou na očích, tak touha hrát není tak silná,“ vysvětluje zastupitel, v čem je konec automatů zásadním zlomem.

První snahy skoncovat s hazardem ve městě, kde v jednu dobu fungovaly dohromady čtyři desítky herních míst, se objevily už před deseti lety. Tehdejší zastupitelstvo schválilo vyhlášku, která měla ukončit provoz všech kasin i heren od ledna 2015. Hned v létě však prošla její novela, která znovu povolovala vznik kasin, změnu tehdy vedení města v čele s ODS odůvodnilo tím, že nulová tolerance není řešením: vede prý k obcházení zákona a vzniku nelegálních heren. Počet legálních postupně přesáhl deset, a to bylo impulzem pro tehdy čerstvého zastupitele Macka a zástupce spolku Jablonec bez hazardu k tomu začít jednat. Odstartoval sběr podpisů potřebných pro uspořádání referenda, kde měli občané rozhodnout o osudu automatů. V lednu 2018 pak drtivá většina (87,95…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte