Freedom tank, Tank Svobody, Libuše Cloud, Václav Uhlík, manželka, dcera, syn, Josef Písařík
Transportér, západními novináři nazván Freedom tank, „tank svobody“, po úspěšném útěku s šesti členy z osmi osádky na fotografii z německého Regensburgu 27. července 1953: zleva Libuše Hrdonková, rodina Uhlíkova s dětmi a politický vězeň Josef Písařík. • Autor: ČTK

Lepší dárek k 31. narozeninám si Libuše Hrdonková, rodačka ze Stodu na Plzeňsku, nemohla přát. Čtrnáctého září 1953 přistála v New Yorku, na letišti ji vítala spousta lidí a novináři se přetahovali o její fotografie a příběh. Čekala ji návštěva OSN a rádia Hlas Ameriky, kde promluvila o komunistické zvůli. O pár dní později ji pak v Sioux City v Iowě čekaly stejné ovace a cvakání fotoaparátů. Po letech odloučení se tady konečně setkala se svým americkým manželem, kvůli kterému navzdory riziku, že může být československými úřady uvězněna nebo vojáky na hranicích zastřelena, z vlasti uprchla. Přesněji řečeno ujela: spolu s dalšími Čechoslováky toužícími po svobodě pásovým transportérem, vrakem německé armády pozapomenutým po válce v šumavských lesích, kdy strojem protrhali drátěné zátarasy na hranicích s Bavorskem.

Pro odpověď na otázku, proč Libuše Hrdonková, skautka a vlastenka, volila riskantní útěk ze země, je nutné vrátit se do roku 1945. V květnu se na taneční zábavě seznámila s budoucím manželem, desátníkem Leonardem Cloudem. Američtí vojáci Plzeňsko osvobozovali a Cloudova jednotka pobývala právě ve Stodu. Zamilovali se a po Leonardově návratu do USA si psali. V listopadu 1949 se v Československu vzali s tím, že se do USA vrátí spolu. K tomu už ale nedošlo: komunistické úřady Libuši nevydaly pas a její žádosti o vycestování nevyslyšely. Manželovi neprodloužily vízum a musel ze země odjet.

Jedinou možností se pro Libuši Hrdonkovou stala emigrace. Seznámila se s…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 449

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte