64_serial tydne_HBO
Veliká

Dělníci kultury

Museum Kampa má od podzimu nového šéfkurátora. Stal se jím Jan Skřivánek, který dlouhá léta vedl časopis Art + Antiques a v zemi patří k největším odborníkům na trh s uměním. Odborníkům nespekulativním, protože sám umění nějak ve velkém nesbírá, natož aby s ním obchodoval, prostě ho jen upřímně a zarputile zajímá, jak celé tohle, pro běžného smrtelníka dost tajemné prostředí funguje.

Teď se tedy ocitl krátce po čtyřicítce poprvé takříkajíc na druhé straně barikády. Místo aby o výstavách fundovaně psal, tak je dělá. Tou první na Kampě je akce Jiří Kolář – Slovník metod. Vlastně se to moc neví, ale zakladatelka muzea Meda Mládková sbírala Koláře jen o něco málo soustavněji a vášnivěji než svého milovaného Františka Kupku. Když tedy teď Skřivánek prozkoumával depozitář instituce, měl opravdu z čeho vybírat.

Výstavu složil v duchu jejího názvu, který odkazuje ke stejnojmenné knize, jež letos oslavila své třicetiny. Kolář v ní podle abecedy srovnal za sebe přes sto svých tvůrčích postupů, které nyní Skřivánek v expozici rovněž abecedně představuje: antianatomie, defektní umění, chiasmáže, muchláže, otvorové koláže, proláže, roláže, stratifie nebo vlajky. Co nenašel v depozitáři na Kampě, to doplnil díly ze sbírky Pražské plynárenské.

Kolář byl samozřejmě vystavován už mnohokrát. Tohle je ale ucelený pohled nejen na jeho kariéru, ale i na vkus Medy Mládkové. Vybírala si zatraceně dobře. Jádrem jí složené sbírky jsou kusy, které koupila…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte