Chybí vám v českém veřejném prostoru přítomnost Václava Havla jako osobnosti, myslitele, politika? Pokud ano, v jakém smyslu?
 

Do Thu Trang
blogerka

Já věřím v sílu morálních autorit – lidí, kteří ve veřejném prostoru a ve svém oboru ukazují hodnoty, na kterých může fungovat stát, služby, obchodní partnerství i mezilidské vztahy. Ve veřejném prostoru mi chybí humor a více politiků, kteří si ze sebe dokážou udělat srandu, ale zároveň mají takovou úroveň a integritu, že jim věříte, že to s touhle zemí a lidmi myslí dobře. Chtěla bych tu více politiků, kvůli kterým přijedou rockeři i jiní státníci.

Věra Jourová
evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost

Václav Havel chybí velmi citelně. Připomínal by nám politikům, že politika není a nemá být osekána do podoby boje o moc nebo do tupého marketingu a šití řešení na míru voličské přízně od voleb do voleb, ať to stojí, co to stojí. Myslím, že Havlův příklad je i návodem, jak v politice nezaprodat duši.

Co by dokázal udělat se společností, to nevím. Myslím, že tak „blbou náladu“, jaká panuje teď, on během svého prezidentství nezažil. Zcela jistě by ale nerozfoukával spory a nehloubil příkopy, nesnížil by se k taktice „rozděl a panuj“.

Mně osobně chybí nesmírně. Napsal kdysi esej Evropa jako úkol. Potřebovala bych si nutně přečíst další díl, znát pokračování, jak by viděl Evropu dnes. A jak Čechy v Evropě a Evropu v Česku. Odpovědi hledám ve své práci dnes a denně.

Karel Schwarzenberg
politik na penzi

Každý den postrádám jeho slušnou politiku,…

1_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte