Přirovnání k občanské válce se ve Spojených státech dodnes tu a tam objevuje v situacích, kdy se zdá, že příkopy ve společnosti jsou nepřekročitelně hluboké. Po útoku na Kongres z 6. ledna řada komentátorů neváhala poukázat na to, že ani během reálné občanské války před 160 lety situace nikdy nezašla tak daleko, aby se po chodbách amerického parlamentu procházeli lidé s konfederačními vlajkami tak, jako se to stalo na začátku letošního roku. Občanská válka slovník amerických analytiků ale neopouští. Nejnověji se má odehrávat uvnitř Republikánské strany, která se snaží přijít na to, jak se postavit ke svému bývalému šéfovi. Navzdory dění posledních měsíců zůstává Donald Trump nejpopulárnějším republikánským politikem. A snahy části strany se od exprezidenta jasně odříznout zatím narážejí. Republikány tak v příštích měsících čeká zápas o to, která frakce převáží.

Americká média poslední týdny informovala o spekulacích z okolí Donalda Trumpa týkajících se jeho ambic založit novou stranu. Veřejným prostorem již dokonce koloval možný název: Patriot Party, tedy Strana patriotů. Takovou stranu skutečně někdo ve státě Georgie založil a nahlásil úřadům, nicméně Trumpův tým minulý týden popřel, že by s ní měl něco společného. Američané tak stále čekají, jaké budou jeho další kroky. Nic nenasvědčuje tomu, že by chtěl odejít do politického důchodu. „Budeme zpátky – nějak,“ řekl Trump mnohoznačně při svém posledním vystoupení 20. ledna a od té doby se na veřejnosti neukázal.

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 44

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte