Vychytralý telefon mi dodnes občas automaticky vrací na obrazovku fotografii jednoho exotického domu. Stojí na malé zelené vyvýšenině a vypadá tropicky. Je bílý a musí mít tak sto let. Je krásný, vyzařuje nostalgii, napůl scéna z filmu Vzpomínky na Afriku, napůl něco podobně sentimentálního odněkud z jihoasijské džungle. Ve skutečnosti stojí v městečku Nova Petrópolis, v horách na jihu Brazílie, v samém jeho centru. Nebo tedy stával, protože když jsme na stejné místo dorazili o rok později, spadla nám čelist. Dům byl pryč. Na jeho místě se skvělo zbrusu nové betonové parkoviště s elektronickou vstupní bránou.

„To je ale barbarství,“ popichovali jsme své přátele a známé ve zmíněném městečku, kde jsme s přestávkami žili skoro deset let. „Poslední původní dům. Jak to mohla radnice udělat?“ Čekali jsme obvyklou brazilskou litanii na téma korupce a zaostalosti místních papalášů, místo toho jsme ale narazili na prázdné pohledy. „Vždyť byl starý. To je byznys, to je pokrok. Na parkovišti se zastaví ještě více turistů. Co nevidět vydělají na nové, moderní nákupní středisko.“ Mysleli to vážně. Divní jsme byli my.

Časem jsme zjistili, že se nejedná o nijak výjimečný pohled. Brazilci nemají pro nějakou nostalgii po zašlých časech žádný smysl. Jejich města v podstatě postrádají starší centra – a pokud je mají, rozpadají se a v noci v nich občas planou ohně. Nejlepší řešení je ten chaos odklidit. Na jeho místě zbudovat jiný svět. Betonový a prosklený. Přehledný. Nový.

1_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1900

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte