64_deska tydne
Shirin David

Dělníci kultury

Činohra Národního divadla v Praze bude mít nového uměleckého šéfa. Respektive šéfy, protože odstupujícího Daniela Špinara vystřídá na základě doporučení výběrové komise dvojice Lukáš Trpišovský – Martin Kukučka známá pod zkratkou Skutr. Režiséři už v divadle uvedli osm inscenací, vést jeho činohru budou do roku 2028. „Vítězný projekt reflektoval potřebu širšího zaměření estetické podoby inscenací Národního divadla a je podpořen dobrou zkušeností uměleckého souboru s předchozí tvorbou režijního dua,“ komentoval výběr ředitel první scény Jan Burian, kvůli němuž Špinar předčasně odchází.

Když jsem si tu zprávu minulou středu četl, automaticky jsem ocenil, že se do vedení Národního divadla opět dostává dravé divadelní mládí. Vždyť o Skutru jsme v Respektu nedávno napsali, že „rychleji než jiní z nejmladší režijní generace dokázali vytvořit jasný a nezaměnitelný styl režijní práce“. Jenže pak mi došlo, že od tohohle „nedávna“ letos uteklo už čtrnáct let.

Trpišovskému i Kukučkovi je dnes dvaačtyřicet. Jsou tedy stejně staří – nebo pro někoho stejně mladí – jako aktuálně zmíněný Špinar, který do vedení Národního divadla nastupoval coby teprve šestatřicetiletý. Jeho předchůdci Michalu Dočekalovi bylo při převzetí funkce sedmatřicet, čili posledním čtyřicátníkem šéfujícím naší národní činohře byl Josef Kovalčuk, kterému v době nástupu v roce 1997 chyběl rok do padesátky. Tahle věková probírka mě přiměla podívat se do historických análů.

A co je…

1_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte