S námitkou či povzdechem některých Čechů a Češek, že naše mateřština je zbytečně složitá, se  v určitých ohledech dá souhlasit. Ve prospěch jazykovědců ale mluví to, že se čas od času odhodlají ke zjednodušení pravopisu. Zatím poslední větší úpravy v tomto směru přinesla Pravidla českého pravopisu z roku 1993. Oproti jejich předchozímu vydání z roku 1957 přišla s řadou zjednodušení, mezi nimiž je i změna v psaní názvů ulic.

Největším kamenem úrazu byly do začátku devadesátých let názvy ulic s předložkou. Aby člověk mohl například do adresy napsat správně ulici, musel být tak trochu detektiv nebo znalec místopisu. Zda bude malé, či velké písmeno ve slově po předložce, totiž záleželo na tom, jestli bylo v názvu užito jméno obecné, které píšeme s malým písmenem, nebo vlastní, u něhož je počáteční písmeno velké.

Ve starších plánech Prahy tak ještě lze najít například ulici Pod rybníčkem, a o pár centimetrů vedle ulici Na Rybníčku. Velké „R“ ve druhém názvu odkazuje k původně samostatné obci Rybníček, která se ve 14. století začlenila do Nového Města pražského. Malé „r“ v prvním případě znamená, že tato ulice ve čtvrti Suchdol se v minulosti nacházela u rybníka, ten ale teď už neexistuje.

Ne každý však měl čas či zájem vydat se na výlet do historie, a tak mnozí přivítali s nadšením fakt, že od roku 1993 už po původu názvu ulic pátrat nemusí. Podle tehdy vydaných Pravidel se na počátku prvního slova po předložce vždy píše velké písmeno, takže Suchdolští…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte