48-kom
Miloš Zeman • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Petr Fiala rád během předvolební kampaně vykládal, že není jako Andrej Babiš, a vzhledem k volebnímu výsledku tomu hodně lidí uvěřilo. Ovšem možná ani netušili, jak brzy dostane vítěz voleb příležitost tohle svoje tvrzení předvést v praxi. Kdo to naopak tušit měl, je sám Fiala, a mohl se tak předem připravit. O výsledku se v nejbližších dnech a týdnech přesvědčíme.

Těch věcí je víc. Předně Miloš Zeman se rozhodl vystavit budoucího premiéra stejné zkoušce, jakou před lety přichystal i Babišovi. Hned po přečtení seznamu navržených ministrů prohlásil, že jednoho bude „vetovat“. Babiš kdysi ve stejné situaci reagoval tak, že se stáhl a přehodil celý problém na svého koaličního partnera Jana Hamáčka. Šlo totiž o jeho sociální demokraty: napřed o Miroslava Pocheho v pozici navrženého ministra zahraničí a potom Michala Šmardu, kandidáta na ministra kultury. Osamocený Hamáček ale neměl šanci Zemanovi jakkoli čelit, musel se pod tlakem Babiše potupně podřídit a nabídnout náhradníka.

Teď Zemanovi vadí pirátský kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský, který projevuje odlišné názory na politiku vůči Číně a Rusku než Zeman, takže se potíže se jmenováním očekávaly. Fiala přitom po volbách neprozradil, jak bude takovou situaci řešit. Ovšem vzhledem k tomu, že vznikající koalice pěti stran je založena na důvěře a dobrých vzájemných vztazích, je těžko představitelné, že by se Fiala zachoval vůči předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi stejně jako Babiš k Hamáčkovi a nechal na něm, ať si…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte