Agenda•21. 11. 2021•8 minut
Piráti jdou do vlády a jejich fórum s nimi
Co předcházelo hlasování o vstupu do vlády
Předseda Pirátů Ivan Bartoš sedí v centrále své partaje nedaleko podolského břehu Vltavy a vypadá spokojeně. Je pár dní po internetovém referendu, ve kterém členové drtivou většinou 82 procent schválili vstup strany do koaliční vlády.
Jisté to nebylo a před hlasováním panovalo u Pirátů napětí. Frustrace členstva ze zisku pouhých čtyř poslaneckých pirátských mandátů pronikala z partaje průběžně na veřejnost a čelní představitelé strany tipovali, že členové jsou v názoru na vstup do vlády rozpolceni přibližně půl na půl a může to dopadnout tak i tak.
Bartoš udělal odpůrcům vstupu do vlády těsně před startem hlasování několik ústupků. Sáhl k nim poté, co se „přidružené“ hlasování vyvolané odpůrci vládní účasti rozhodlo, že k souhlasu nebude stačit prostá většina odevzdaných hlasů, ale kvorum se zvýší na tři pětiny hlasujících. „V ten moment jsem skutečně pocítil obavu,“ vzpomíná Bartoš. „I když jsem při jednání s kraji cítil hlasy podpory, tohle mě zviklalo.“
Pro zvýšení kvora, které v atmosféře debat na pirátském fóru nahrávalo odmítnutí vlády, hlasovalo pouhých 305 členů, ale stačilo to – proti bylo 131 hlasů. Počet voličů kolem čtyř nebo pěti set je v poměrně častých celostátních referendech obvyklý – běžné volby do republikového výboru, do rezortních týmů nebo o změnách stanov většinou víc lidí z celkem 1179 členů nepřilákají.
Zmíněná Bartošova obava ze zamítnutí vládního angažmá se přetavila v činy: těsně před hlasováním sdělil na pirátském fóru, že změnil…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu