21A_jaros
Ivan Bartoš ve sněmovně • Autor: Milan Jaroš/Respekt

Předseda Pirátů Ivan Bartoš sedí v centrále své partaje nedaleko podolského břehu Vltavy a vypadá spokojeně. Je pár dní po internetovém referendu, ve kterém členové drtivou většinou 82 procent schválili vstup strany do koaliční vlády.

Jisté to nebylo a před hlasováním panovalo u Pirátů napětí. Frustrace členstva ze zisku pouhých čtyř poslaneckých pirátských mandátů pronikala z partaje průběžně na veřejnost a čelní představitelé strany tipovali, že členové jsou v názoru na vstup do vlády rozpolceni přibližně půl na půl a může to dopadnout tak i tak.

Bartoš udělal odpůrcům vstupu do vlády těsně před startem hlasování několik ústupků. Sáhl k nim poté, co se „přidružené“ hlasování vyvolané odpůrci vládní účasti rozhodlo, že k souhlasu nebude stačit prostá většina odevzdaných hlasů, ale kvorum se zvýší na tři pětiny hlasujících. „V ten moment jsem skutečně pocítil obavu,“ vzpomíná Bartoš. „I když jsem při jednání s kraji cítil hlasy podpory, tohle mě zviklalo.“

Pro zvýšení kvora, které v atmosféře debat na pirátském fóru nahrávalo odmítnutí vlády, hlasovalo pouhých 305 členů, ale stačilo to – proti bylo 131 hlasů. Počet voličů kolem čtyř nebo pěti set je v poměrně častých celostátních referendech obvyklý – běžné volby do republikového výboru, do rezortních týmů nebo o změnách stanov většinou víc lidí z celkem 1179 členů nepřilákají.

Zmíněná Bartošova obava ze zamítnutí vládního angažmá se přetavila v činy: těsně před hlasováním sdělil na pirátském fóru, že změnil…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte