Vracíme se do sedmdesátých let, jak poslední dobou část komentátorů tvrdí? Podobností je překvapivé množství.

Ponižující stažení vojsk z Afghánistánu připomíná porážku USA ve Vietnamu. Ceny rostou, i když hospodářský růst zpomaluje. Tehdy bylo rostoucí ekonomickou mocností konkurující americké nadvládě Japonsko, nyní je to Čína. Většina zmíněných analogií se jeví jako povrchní. V jedné věci je ale podobnost hodně nápadná a to by mělo Bidenovu administrativu silně znepokojovat. Směřujeme totiž ke globální energetické krizi.

Ceny benzinu v USA vzrostly za poslední rok o více než 50 procent. Ceny zemního plynu v Evropě se za stejné období zvýšily o závratnou částku, téměř o 500 procent. V Asii podle agentury Bloomberg News energetické společnosti nakupují zkapalněný zemní plyn za rekordní ceny, jenom aby si zajistily dodávky. V Evropě již vysoké náklady na energie přiměly jednoho z velkých výrobců hnojiv k dočasnému uzavření dvou továren ve Velké Británii a panují obavy, že jej budou následovat další průmyslová odvětví. Americký úřad pro energetické informace vydal zprávu, v níž varuje Američany, že tuto zimu pravděpodobně za vyhřáté domovy zaplatí výrazně více, zejména pokud dojde ke značnému poklesu teplot.

Absurdní rozpory

Nejjednodušší vysvětlení je, že poptávka po energii v současnosti převyšuje nabídku, což vede k růstu cen. Důvodů pro tento nepoměr je mnoho – včetně extrémního a nepředvídatelného počasí, stejně jako špatných vládních rozhodnutí o…

1_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte