Od minulého pátku se v Bruselu člověk téměř nikam nedostane bez covid pasu. Belgická metropole ho zavedla jako vstupenku do restaurací, kaváren, divadel, sportovních hal a vůbec jakýchkoli vnitřních prostor s více než 50 lidmi. Prokázat se očkováním nebo negativním testem na covid bude vyžadováno pod pokutou až 500 eur.

Itálie ve stejný den zašla ještě dál. Potvrzení, o kterém se ještě začátkem roku mluvilo jen jako o teoretické možnosti, se v zemi stalo vstupenkou i do práce. Italové od 15. října musí při vstupu na pracoviště ukázat doklad o očkování, negativní test nebo dobrozdání od lékaře, že dotyčný prodělal nemoc covid-19 a má protilátky. Pokud ani jedno nepředloží, Italové se do práce nedostanou. O místo sice nepřijdou, budou ale sedět doma bez nároku na mzdu.

Motivy Itálie i bruselské vlády jsou stejné: zamezit nekontrolovatelnému šíření infekce v místech, kde k tomu nejčastěji dochází. Pokud by to zároveň zvedlo zájem o očkování, jen dobře. Itálie a Belgie jsou ale už teď v první pětici nejvíce proočkovaných zemí v EU. Ukončené očkování má v Itálii téměř 70 procent všech občanů, v Belgii dokonce 74 procent. V Česku je to jen 56 procent.

Bližší pohled však ukazuje složitější obrázek, a proto Brusel – ne celá Belgie – přistoupil k povinnosti prokázat se covid pasem. Belgická metropole, jedno z nejvíce kosmopolitních měst na světě, má nejnižší procento proočkovanosti v zemi a velké rozdíly jsou mezi jednotlivými čtvrtěmi. Dělicí čára je socioekonomická a svým…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1238

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte