Rozhovor•10. 10. 2021•17 minut
Mezi lidskostí a zlou situací
S litevskou premiérkou Ingridou Šimonytė o výběru partnerů ke stolu, o problémech bez hezkých řešení a o tom, jak hrát hru, ve které nejsme vlastní vinou
Jaký mobilní telefon používáte, paní premiérko?
Používám iPhone.
Vaše vláda před pár dny vydala varování pro veřejnost před používáním čínských mobilních telefonů Xiaomi s argumentem, že cenzurují obsah. Neumožňovaly vyhledávat pro Čínu nepříjemná slovní spojení jako „svobodný Tibet“ nebo „dlouhý život nezávislému Tchaj-wanu“. Proč jste považovali za důležité to udělat?
Litva dbá na kybernetickou bezpečnost. Pokud naše instituce, které jsou za to zodpovědné, naleznou něco, co je důležité posoudit a zhodnotit, sdílejí své závěry s veřejností. Myslím, že to je něco, co by dělat měly, a přesně k tomu také došlo. Dopředu rozhodně nebylo cílem hovořit o jedné konkrétní značce, ať už kterékoli. V oblasti kybernetické bezpečnosti probíhá dlouhodobě větší množství aktivit.
Ne každý stát Evropské unie řeší, jestli mobilní telefony necenzurují obsah vyhledávače. Vy se na to zaměřujete a zjistili jste to v případě čínských aparátů. Zajímá nás, co vás vede ke zvýšené aktivitě v téhle oblasti.
Možná ne všechny země věnují tomuhle tématu dostatečnou pozornost. Je na nich, aby dělaly, co považují za vhodné. Vzhledem k regionu, ve kterém se nacházíme my, je naší povinností být aktivní.
Proč?
Protože zaznamenáváme opakované pokusy o vměšování se do záležitostí naší země prostřednictvím různých kanálů, od fake news a propagandy po vážnější…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu