Taková banalita, řekl by možná leckdo při pohledu na kruh z dvanácti zlatých hvězd na modrém pozadí. Přesto vlajka Evropské unie dodnes budí vášně a dostala se do kvízů a křížovek.

Klasická otázka je, kolik hvězd vlajka má a zda jejich počet souvisí s počtem členů EU. Správné odpovědi jsou dvanáct a nesouvisí. Prapor EU totiž není až tak úplně prapor EU. Modrá vlajka se žlutými hvězdami byl původně symbol celého poválečného kontinentu, a to z rozhodnutí Rady Evropy, jiné instituce, než je EU. Unie pouze vlajku později, v osmdesátých letech, přijala za svou. Počet dvanácti hvězd má pak cosi dělat s mariánským symbolem. Panna Marie je často vyobrazována s dvanácti hvězdami okolo hlavy – podle dvanácti kmenů Izraele – a otcové zakladatelé spojené Evropy byli hluboce věřící. Už také v době, kdy Rada Evropy vlajku přijímala, měla jiný počet členů (15), než bylo hvězd, a když se pak rozšiřovala EU z 12 na 15, nic se na vlajce neměnilo.

Dobře, tohle bylo zahřívací kolo, ale víte například o tom, že postavení hvězd v kruhu je jen jedno správné? Jsou rozmístěny jako číslice na ciferníku hodin a otočeny všechny stejně: dvěma hroty dole, jedním nahoře.

Belgičané si to teď všichni připomněli díky jednomu všetečnému penzistovi. Ten zavolal do pořadu Nieuwe Feiten, Nová fakta, jednoho vlámského rádia, který se zaobírá novinkami ve světě vědy, a upozornil, že na belgickém covid pasu je pod QR kódem evropská vlajka vzhůru nohama. A opravdu! Žluté hvězdy v belgické aplikaci…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte