Jedním z častých prohřešků vůči spisovné češtině je používání chybné vazby u sloves. Příkladem tohoto poměrně rozšířeného nešvaru je také sloveso „dosáhnout“. Jako lavina se veřejným prostorem šíří perly typu: „bez pomoci celého týmu bych takové výsledky nedosáhl“ nebo otázka: „co můžeme dosáhnout?“, na kterou se dá odpovědět pouze: nic.

Pro řadu lidí bude možná překvapením, že sloveso „dosáhnout“, pokud se použije bez předložky, se neváže se čtvrtým pádem, ačkoli právě tento pád je nejčastější vazbou předmětu. Ve významu dospět až k určitému počtu, stupni a podobně zachovává sloveso „dosáhnout“ pořád jen vazbu s druhým pádem, například: „čeho můžeme dosáhnout?“, „jeho strýc dosáhl vysokého věku“ či „právě na olympijských hrách dosáhla francouzská atletka svého životního úspěchu“.

Jiná situace nastane, když použijeme sloveso „dosáhnout“ s předložkou „na“. Tady se pak „dosáhnout“ pojí se čtvrtým pádem.

Donedávna tato vazba existovala jen v konkrétním, fyzickém významu a třeba Slovník spisovného jazyka českého stále uvádí jen příklady „dosáhnout na skříň“ a „dítě nedosáhne na kliku“.

To se však v novém miléniu postupně mění a vazba „dosáhnout na“ se čím dál častěji používá i v abstraktním významu. Za což vděčíme hlavně sportovcům a sportovním komentátorům, mezi nimiž je tato vazba velmi populární: „po neúspěšném začátku sezony hokejisté konečně zvítězili a dosáhli na body“ nebo „nebýt té minely na poslední střelbě, mohl náš biatlonista dosáhnout na zlatou…

40_obalka I
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40_obalka I
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte