Hurricane Ida in Louisiana
Autor: Profimedia

Nejničivější, nejhorší, nejškaredější, nejsilnější v historii. Pro každý hurikán, který se přežene po pobřeží jihu USA, média vymyslí co nejpříhodnější popisky. Kolikrát se už při sledování zpráv z New Orleansu lidé pochybovačně ušklebují a mají často pocit, že každý další hurikán je ten nejhorší. Jako by to byla jen cesta za senzací. Ten zatím poslední – Ida, který mimochodem na louisianské pobřeží dopadl na den přesně 16 let poté, co New Orleans zdevastovala Katrina – ale bude mít navždy zásadní zápis v místní historii. Bouře srovnala se zemí poslední dům spojený s životem zdejší legendy Louise Armstronga. Video, které vzápětí kolovalo na sociálních sítích, zachytilo, jak se cihlová budova v silném větru rozpadá jako domeček z karet.

Tyto řádky již píšu z Prahy, kam jsem se po více než deseti letech života v New Orleansu v létě přestěhovala. Ještě jeden dopis z bývalého domova si ale dovolím napsat. Před několika měsíci jsem totiž ve čtvrti, kde Armstrongův dům stál, natáčela reportáž. Za více než deset let života v New Orleansu jsem si dlužila jeho život zpracovat. Příběh slavné jazzové legendy na mě vždy v kontrastu s méně objevenými tématy působil nudně. Jenže pak jsem si někde přečetla o jeho dětství a začala si představovat tu nuznou neworleanskou čtvrť, která už dnes nestojí a o které se píše v učebnicích historie jako o místě, kde vznikl jazz. Uviděla jsem někde archivní fotografii Armstrongova rodného domku a řekla si, že se do té oblasti vydám a zkusím zjistit,…

40_obalka I
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40_obalka I
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte