Kultura

Houellebecqův rozum a vztek

V prvním letošním čísle tohoto časopisu byl v rubrice Světoví intelektuálové představen francouzský spisovatel Michel Houellebecq. Mezi zmíněnými knihami, které vyšly i česky, scházela v profilu ta zatím poslední, publikovaná ke konci loňského roku: svazek Eseje. Sestavil jej a přeložil Alan Beguivin, soustavný tlumočník Houellebecqových textů.

Soubor Eseje dokresluje zdejší povědomí o tvůrci, který je vnímán coby silně sarkastický, pro někoho nihilistický romanopisecký analytik západní společnosti, v níž mezilidské vztahy jsou čím dál víc ekonomizovány, ale současně jsou veřejné projevy svazovány bující politickou korektností. Západoevropská povadlost neobstojí v konfrontaci s drzostí a energií zcela nekorektních sil, islámu především. To vše je přítomno i v Esejích, ale současně zastoupené texty, vzniklé v devadesátých a nultých letech, nasvěcují Houellebecqa i jinak.

Některé příspěvky se dotýkají autorovy básnické tvorby, u nás v podstatě neznámé. Houellebecq knižně debutoval (1988) jako básník, bibliografie jeho poezie je početnější než prozaická. Poukazuje na spřízněnost poezie a filozofie, formuluje určité „pokyny“ pro psaní poezie, či přesněji pro zaujímání básnického postoje ke světu. Obzvláště vštěpný je text Jacques Prévert je vůl, „vítající“ zařazení tvorby tohoto autora do Plejády, prestižní edice francouzských klasiků: jeho dílo „působí jako rozvinutí jednoho obrovského klišé“. Ostrost a lapidárnost spojují soubory aforismů,…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte