Tento týden přednese prezident Joe Biden svůj první projev před Valným shromážděním OSN. Vystoupení přichází v klíčový okamžik jeho funkčního období a bude mít velký vliv na to, jak bude tento prezident vnímán v zahraničí. Pozorovatelé ve světě již osm měsíců sledují jeho postoje, projevy i krize a jsou překvapeni – a někteří dokonce šokováni – zjištěním, že Bidenova zahraniční politika je bod po bodu věrným pokračováním politiky Donalda Trumpa a odmítnutím postojů Baracka Obamy.

Úžas je částečně způsoben náhlým a se spojenci neprojednaným stažením amerických jednotek z Afghánistánu. Jistý německý diplomat mi řekl, že podle jeho názoru Trumpova administrativa konzultovala s Berlínem častěji než ta dnešní. Jindy jsou příčinou rozčarování jednotlivé kroky, jako například dohoda o prodeji jaderných ponorek Austrálii, která minulý týden tolik rozlítila Francouze.

Zapomenuto

Rostoucí obavy ale přesahují jednotlivé epizody. Významný evropský diplomat poznamenal, že se cokoli, co Bidenova vláda dělá, od vakcín po cestovní omezení, „řídí logikou hesla ‚Amerika na prvním místě‘, bez ohledu na to, jaká rétorika to provází“. Kanadský politik zase prohlásil, že Bidenovy plány na podporu nákupu amerického zboží, pokud se uskuteční, budou více ochranářské než opatření, jež prosazoval Trump. I když Biden opakovaně kritizoval dovozní cla svého předchůdce, téměř všechna ponechal v platnosti. (Ve skutečnosti mnohá rozšířil, protože nechal vypršet výjimky obsažené v původních…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte