Jeden argument se v debatě o postavení žen ve společnosti vynoří úplně pokaždé. Totiž že mluvit už není o čem, protože všechny právní a společenské bariéry bránící ženám ve svobodném a důstojném životě byly dávno odstraněny, všechna jejich základní práva přiznána a garantována zákony. Ale ono mluvit o čem pořád je. Jednak totiž odkazy na pád bariér a garantovaná práva absolutně neplatí ani na Západě (máváme do Polska), ale i kdyby platily, žádný z těch dosažených principů není na věky věků vytesán do žuly. A k jejich rozdupání se ani nemusí zhroutit režim, jako se to stalo v Afghánistánu, v němž hnutí Tálibán od převzetí k moci ženám den po dni dramaticky zužuje mantinely (minulý týden jim zakázalo sportovat). Obrat o sto osmdesát stupňů lze ale zařídit i v zemi, kde nehrozí převrat pod taktovkou islamistů, a to navíc způsobem, který přesvědčením o zaručené neprolomitelnosti některých principů významně otřese – prostě a jednoduše novým, vynalézavě napsaným zákonem.

Přesně to se stalo v americkém Texasu, kde počátkem září začala platit přísná protipotratová norma, jež tamním ženám de facto znemožňuje podstoupit interrupci po šestém týdnu těhotenství. To je hranice, před níž většina žen ani neví, že těhotné jsou, natož aby měly dostatek času situaci promyslet a případně se rozhodnout pro tak vážný krok, jakým potrat bezpochyby je. Výjimku nemají ani ženy, které otěhotněly po znásilnění nebo následkem incestu, a ohledy se neberou na zdravotní komplikace (s výjimkou přímého…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte