Týdeník The New Yorker přišel minulý týden se zásadním odhalením. Zdá se, že nedávná cesta miliardáře Richarda Bransona na samu hranici vesmírného prostoru nebyla tak úplně bezstarostná, jak by se ze záběrů vysílaných jeho společností Virgin Galactic mohlo zdát.

Zaprvé, barvitý podnikatel a talentovaný marketér nedorazil ke startu ve skutečnosti na bicyklu, tyto záběry byly předtočené o týden dříve a měly pouze zvýraznit, že celá akce je opravdu strašně a absolutně cool.

Mnohem důležitější je ale zjištění, že během cesty piloti dvakrát řešili rozsvícené bezpečnostní kontrolky, v jednom případě se dokonce jednalo o červené varování nejvyššího stupně. Oslovení experti se úplně neshodují, jak moc velké nebezpečí posádce hrozilo, autor odhalení nicméně vzpomíná na diskuse s firemními experty, kteří se rozcházeli pouze v názoru, zda se mají piloti „po**lat strachy“ už při žluté, nebo až při červené kontrolce. Jisté je, že piloti v tomto případě strach ovládli a hnali stroj navzdory varování na hranice kosmu. Byli ostatně pod velkým tlakem, řídili v přímém přenosu, mělo se jednat o historicky první „turistický“ let do vesmíru a zásadní reklamu pro rozvoj zcela nové volnočasové aktivity pro bohaté.

Hrál se tudíž zřejmě vabank. Předčasný návrat na Zemi by celý nákladný podnikatelský záměr proměnil v trosky. Dokončený let naopak demonstruje, že člověk má pod kontrolou další dříve nebezpečnou činnost. Oceánská mořeplavba bývala kdysi jenom pro otrlé, zatímco dnes jsou…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte