Zastupitelská demokracie je bezvadná věc. Někdy se ale docela hodí, pokud do zdánlivě neřešitelného problému, který si volení politici alibisticky přehazují jako horký brambor, vstoupí instituce, jež si nemusí s výsledky nejbližších voleb lámat hlavu a postrčí celou věc dopředu. Přesně to se stalo minulý týden, kdy Ústavní soud zrušil tzv. bezdoplatkové zóny českých a moravských měst a nutí radnice řešit problém s bydlením chudých lidí jinak než neohrabanými paušálními zásahy.

Počátky problému spadají už do první dekády po revoluci, kdy města dostala od státu byty a masově je rozprodala. Tím ztratila nejen možnost nabízet dostupné bydlení potřebným profesím (třeba učitelům), ale také pomáhat chudým lidem, kteří na tržní nájemné nemají peníze. Stát reagoval tím, že zavedl příplatek na bydlení, který chudým rodinám s nájmy pomáhá.

Vznikl ale jiný problém: majitelé začali čím dál víc spekulovat, komu byt pronajmou a komu ne. Do té druhé kategorie přitom začaly s neúprosnou pravidelností spadat chudé, především romské rodiny. Během několika let se tak ocitly v zemi, kde si nelze domluvit pronájem bytu, i když na něj mají díky sociální podpoře peníze.

Většinová populace nic takového nezažila a neumí si hrůznost té situace představit.

Tweetni to

Zrodil se tedy fenomén zvaný podnikání s chudobou. Jeho aktéři začali kupovat zašlé domy a měnit je na ubytovny, kam začali chudé rodiny bez možnosti jiného nájmu sestěhovávat. Díky státnímu příplatku na…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2332

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte