Pokaždé když dokoupím české dětské knížky, mě zaskočí, jak je v nich zabíjení zvířat líčeno jako zcela samozřejmé: M jako maso, F jako farma, kde pěstujeme zvířata, která potom „putují“ na náš talíř. V kontextu klimatických změn působených zčásti i konzumací masa a přiotráveného životního prostředí včetně oceánů bychom mohli spíš začít připravovat děti na to, že status quo už nic dobrého nepřinese.

Vliv obrázkových knížek na dětskou mysl znám z vlastní zkušenosti. Oči tygra uvězněného za mřížemi, který sní o džungli a o mamince, a hlavně o svobodě v knížce O smutném tygrovi od Aloise Mikulky, mě přiměly k tomu, že jsem nechtěla chodit do zoo. Zoologické zahrady jsou v kontextu vzdělávání dětí vůbec zajímavé. Nemáme k dispozici velké množství dat, což je na pováženou, protože existují všude po světě. Ale studie z roku 2014 uvádí, že jen asi třetina ze zkoumaných tří tisíc dětí si po návštěvě zoo zapamatovala nějaká fakta, zatímco 15 procent se naučilo nesprávné informace. Při cestování rozvojovým světem jsem se zas několikrát setkala s varováním před návštěvou místních zoologických zahrad, neboť stav fauny může prý návštěvníkům způsobit deprese. V posledních letech se objevilo pár článků o psychickém utrpení zvířat, které zažívají i v tom nejluxusnějším zajetí. Píše se v nich také o mýtu záchrany a opětovného uvádění ohrožených druhů zpět do volné přírody: jedná se o minimum druhů, tyto snahy bývají bohužel častěji neúspěšné.

Skoro paradoxní je teorie, že…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte