Lohn Gray
John Gray • Autor: Getty Images

Člověk řeší problémy. Má jich desítky, stovky. Potřebuje vyřešit úkoly v práci, zhubnout, vyrazit konečně na dovolenou. Mezi ním a štěstím leží překážka, ale lze ji překonat, stačí zabrat. Pak bude svět v pořádku. Štěstí se přibližuje, už zítra bude blíž než dnes.

Vedle člověka na parapetu zalitém odpoledním sluncem leží kočka. Mourek. Obyčejný. Právě vyprázdnil misku. Teď spí. Nic neřeší. Zdá se být v pohodě. Je šťastný? To je těžké říci, kdo vidí do kočičí hlavy? V jeho klidu je ale něco provokativního i přitažlivého; něco, co jeho lidského souputníka fascinuje. Ta elegance životního stylu! Lehkost. Letití majitelé malých šelem mívají jasno: kočka našlapuje životem se stejnou grácií, s jakou balancuje na okenní římse.

Popsaný kontrast je ústředním motivem loni vydaného útlého svazku britského filozofa Johna Graye. (Pro jistotu, nejedná se o amerického autora a psychologického poradce Johna Graye, proslulého bestsellery jako Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše.) Dílko se jmenuje Feline Philosophy: Cats and the Meaning of Life (Kočičí filozofie aneb Kočky a smysl života) a název trochu klame tělem. Kniha není zase tolik o chundelatých domácích mazlíčcích, ale mnohem více o jejich majitelích. Kočka v ní vystupuje jako posel z jiného způsobu života, velmi odlišného od našeho. Jako alternativa bytí ve světě, jako možnost, která nám není přístupná – a přesto, nebo právě proto je pro mnohé lidi zvláštně přitažlivá.

Penzionovaný profesor filozofie, který…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte