Česká vláda zhodnotila přípravy na evropské předsednictví a udělala, co dlouho sveřepě odmítala: přidala na něj peníze. K miliardě a čtvrt přibylo dalších dvě stě milionů. Většinu spolykají dodatečné provozní náklady, třeba na speciální videopřenosy, pokud bude ještě v červenci 2022 trvat covid. Padesát milionů pak půjde na nové posily, celkem třicet lidí. Jedenáct z toho půjde přímo do Bruselu na českou ambasádu při EU.

Právě kvůli nim mířila na vládu největší kritika v posledních letech za to, že předsednictví podceňuje. Premiér Babiš se na něm rozhodl ušetřit – půlroční předsedání EU označil za „žvanírnu s chlebíčky“ – a stanovil historicky nejmenší rozpočet, za který se pořídí historicky nejméně lidí do Bruselu. Česko má o čtyřicet lidí méně ve srovnání s dlouhodobým průměrem předsednické země. Po navýšení tedy „jen“ o třicet.

Budeme mít pořád málo lidí, jak tvrdila odborná veřejnost po navýšení rozpočtu? Nebo to bude stačit, když se agenda efektivně rozdělí? To se dozvíme až později. V nových výdajích je i dalších dvacet milionů na mediální kampaň (dosud se počítalo s deseti). Jde o jednu z nejvyšších položek. Vládní materiál uvádí, že peníze půjdou na „výrobu a spuštění off-line i on-line mediální kampaně (…), mimo jiné klip pro ČR, klip pro jednání Rady EU, aplikace“.

Informovat veřejnost je žádoucí. Dělat to je ale součástí běžné politické práce. Lidé se nejlépe dozvědí, co to znamená předsedat Evropské unii, když o tom budou mluvit šéf vlády, ministři,…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte