64_MIX_ZUZANA LAZAROVÁ
Autor: ZUZANA LAZAROVA

DĚLNÍCI KULTURY

Magorovy labutí písně se nám dodnes zachovaly díky tomu, že je Ivan Martin Jirous napsal tenkým písmem na moták a předal ho svému kamarádovi Jiřímu Gruntorádovi, který s ním seděl ve Valdicích. Gruntorád měl zrovna soud v Liberci, na který přišla Dana Němcová předstírající, že je jeho družkou. Na chodbě před síní se k ní Gruntorád naklonil a francouzským polibkem jí z úst do úst předal právě Jirousovy básně zmuchlané do kuličky.

Jednou ze zachráněných básní napsaných Jirousem v bolševickém kriminále jsou i tyto nádherné verše: „Neplavil jsem se po mořích, / a přece sedím v lodi, / nade mnou nebe ve mně hřích – / dva věrní lodivodi. / Namísto stěžně vztyčen kříž, / tak pořád doufám, že mě něžně / nad vodou podržíš.“ Monika Načeva je loni nazpívala na svou poslední desku Zdivočelí koně. Texty k dalším skladbám si vypůjčila od Pavla Zajíčka, Vladimíry Čerepkové či Věry Jirousové. Minulý týden jich několik zazpívala na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a její host Jáchym Topol k tomu vyprávěl historky vázající se k básním. Včetně té o kuličce v Gruntorádových ústech.

S Jáchymem jsme se pak podívali do nedaleké věznice. V padesátých letech tu komunisti pověsili, zastřelili a umučili třicet lidí. „Tady tedy ďábel řádil mocně,“ pronesl jeden z největších českých básníků v chodbě, ve které se dodnes dochovaly samotky, v nichž odsouzení čekali na smrt. Jedna z přeživších, Vlasta Černá, strávila v roce 1951 v jedné z těchto…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte