Minulý pátek chvíli po poledni čeští poslanci zlepšili život skupině obyvatel, která si bez pomoci zvenčí jednoduše neporadí. Schválili novelu zákona o sociálních službách a upravili tím podmínky pro děti do věku tří let, které nemohou žít trvale či dočasně s vlastní rodinou: od roku 2025 se už nebudou moci umisťovat do ústavní péče. Budou mít naopak „povinně“ domov v náhradních pěstounských rodinách. Dlouholetá snaha odborníků o tuto změnu poukazovala na fakt, že děti, kterým se v útlém věku nepodaří navázat se na „svého“ člověka či lidi, protože se u nich v péči střídá personál ústavů, trpí dlouhodobými psychickými obtížemi.

Návrh předložila poslankyně Olga Richterová (Piráti) se skupinou dalších kolegů. Hlasovaly pro něj všechny strany kromě SPD a komunistů. Novela musí projít ještě Senátem, a pokud ji podpoří, od 1. ledna 2025 v podstatě přestanou existovat kojenecké ústavy.

Debaty a snahy o zrušení kojeneckých ústavů trvají v Česku už deset let, zrušit se je však nikdy nepodařilo. Minulý týden bylo pro úspěch zákona ve sněmovně důležité, že ho podpořil nejpočetnější klub ANO. O to se zasadila zejména vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, která podle dostupných informací přesvědčila Andreje Babiše, že střídání mnoha pečovatelů bez možnosti vytvořit si k některému z nich vztah děti poznamená na celý život. Změna prošla navzdory nesouhlasnému stanovisku sociálního výboru sněmovny, podporovalo ji naopak ministerstvo práce a sociálních věcí. V debatě před…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 764

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte