32-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

I rozdělené Česko se občas na něčem shodne. V poslední době na tom, že Andrej Babiš dělá zdaleka nejlepší předvolební kampaň. Důkazů je jako v podařené detektivce. Například: dokázal spoustě lidí namluvit i takový nesmysl, jako že Piráti nastěhují každé rodině do bytu uprchlíka. Nebo zvládl vytvořit celou knížku stylem řetězových dezinformačních e-mailů a teď ji s úspěchem rozdává. Voliči si ji nejen odnášejí domů, ale dokonce si ji nechávají „autorem“, který je ovšem autorem jen naoko, podepsat. A konečně – v pražském metru se postavil k automatu na jízdenky a lidem dramaticky oznámil, že jim Piráti zdražili v Praze hromadnou dopravu o osm korun. Přitom ta je pořád výrazně levnější než hromadná doprava ve městech, kde vládne ANO.

Každá předvolební kampaň je samozřejmě především trochu divadlem a trochu cirkusem, závodem ve schopnosti rychle a jednoduše zaujmout (podrobně v rozhovoru na str. 50 –55). Ovšem soustředěnější pohled ukazuje, že Babišova jízda předvolební kampaní není zdaleka tak suverénní, jak se sám pasažér tváří.

Negativní zprávy

Pravidla vládnutí bývají neúprosná a ne všechno se dá odložit na „později“, jako to ANO udělalo třeba s penzijní reformou. Babiše proto dohánějí problémy a překvapivě velká vlna negativních zpráv, které před volbami ani takového suveréna patrně nepotěší. Státní rozpočet míří letos do rekordního schodku. Babiš totiž nerozhazuje jednotky miliard, jako to minule dělal s dotacemi na vlaky pro studenty. Teď bez potíží…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte