Žili byli tři bratři. Jeden byl konvenční zemědělec a měl ve stodole všechny pesticidy a za traktorem postřikovač. Druhý byl biozemědělec a měl všechny biocertifikáty. A ten nejmladší? Inu, to byl snílek a chtěl všechno napravit. Hlavně tedy zemědělskou půdu poškozenou pesticidy a traktory svého bratra. Říkal si regenerativní zemědělec. A protože tohle ještě nikdo nikdy neslyšel, všichni si mysleli, že je úplně mimo. Haha, smáli se mu jeho starší bratři.

Jen se smáli, ani si to nevygooglovali. A to byla chyba. Jinak by totiž věděli, že to je trend budoucnosti, módní slovo a možná i užitečný směr v zemědělství. Regenerativní zemědělci spolu s nejmladším bratrem totiž doufají, že jejich činnost nejen nebude škodit přírodě a planetě, ale dokonce jim pomůže.

Jde zhruba o toto. Půda degraduje. Mizí hlavně její organická složka, mikroorganismy, houby, rozkládající se zbytky rostlin, humus. Aby se regenerovala, je potřeba s ní zacházet jinak. Omezit orbu a hluboké rozrušování. Dávat půdě odpočinout. Střídat plodiny. Vhodně je kombinovat, aby půdu jednostranně nevyčerpávaly. Dodávat jí kompost. Taková živá a veselá půda ve své organické složce váže CO2 a tím zpomaluje klimatickou změnu. Přibližně – kdo by to chtěl přesněji, ať si přečte nějaká skripta anebo ať si pustí na Netflixu populární dokument Sklonit se k zemi (Kiss the Ground). Tam mu to vysvětlí Woody Harrelson, který se tomu nesměje. Zato bratři se popadají za břicha. Haha.

A zatímco se smějí, vznikla už nová…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte