38_graf

Jedno slovo se v posledních dnech a týdnech objevuje v souvislosti s pandemií stále častěji – povinnost. Věci, co jsou „befelem“, lidé nemají rádi obecně, nicméně v případě očkování proti covidu vyvolává představa povinnosti obzvláště silné reakce. Přesto se v souvislosti s postupem agresivní varianty delta stále prodlužuje seznam zemí, které povinnou vakcinaci zavádějí nebo o ní vážně diskutují. Zatím hlavně pro lidi pracující ve zdravotnictví nebo sociálních službách, kteří přijdou do styku s nejvíce ohroženými skupinami obyvatel, někde už se ale povinnost rozšiřuje dál. Americký prezident Joe Biden minulý čtvrtek oznámil, že nařídí vakcinaci proti covidu dvěma milionům zaměstnanců tamních federálních úřadů, ve stejný den ohlásilo americké ministerstvo obrany stejnou podmínku pro všechny své vojenské i civilní zaměstnance. Ačkoli je epidemická situace v Česku aktuálně relativně klidná, varovné zprávy o deltě rozviřují debatu o povinném očkování i u nás.

Do voleb beze změn

Jednu věc můžeme vyřídit hned zkraje – minimálně do voleb žádná podobná povinnost platit nezačne. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i premiér Andrej Babiš odmítají jak plošné očkování pro všechny občany, tak pro lidi z vybraných profesí, třeba zdravotníky nebo lidi v sociálních službách.

Vojtěch argumentuje také legislativními překážkami, na které by povinné očkování pro všechny v českém právním řádu narazilo. „Zavést povinné očkování je poměrně významný krok, pravděpodobně by kvůli tomu…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1736

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte