Minulý pátek vláda na mimořádné schůzi ukončila své váhání a schválila program pomoci Afgháncům, kteří v posledních dvaceti letech pomáhali českým vojákům na jejich misi v zemi pod Hindúkušem. Den předtím podpořil program pomoci i prezident Miloš Zeman. Ani extremistické strany se neozvaly s žádným oficiálním protestem. Zcela jistě k tomu pomohla i média, která v poslední době přinášela jasná varování, že nezbytným pomocníkům české vojenské mise a jejich rodinám hrozí po odchodu spojeneckých vojsk smrt z rukou Tálibánu.

Rozhodnutí pomoci blízkým spolupracovníkům je důležité nejen pro tyto ohrožené lidi, ale i pro Česko do budoucna. Kdyby program vláda odmítla, stěží bychom hledali pomoc místních na každé další vojenské misi, které se česká vláda a armáda zúčastní. Pracovat pro vojsko země, která v minulosti své spolupracovníky zradila, by asi nikdo moc nechtěl.

Pomoc je určená – stejně jako to udělaly ostatní země spojenecké mise v Afghánistánu – osobám (a jejich rodinám), jež podepsaly v posledních dvaceti letech s českou armádou „pracovní smlouvu“ a staly se tak de facto jejími příslušníky. Týká se to především tlumočníků a vojenských „konzultantů“, kteří pomáhali Čechům při výcviku afghánských vojáků nebo pro potřeby českých vojáků dodávali „analýzy prostředí“ regionů, v nichž české jednotky působily.

Politici tedy svůj úkol – sice s váháním, ale nakonec přece jen – splnili. Tajnou pomocnou operaci podle informací Respektu…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte