Kultura

Na cestě z kráteru

Hudebník, textař, autor komiksů, skladatel, výtvarník. V portfoliu Jakuba Königa s blížící se čtyřicítkou chybělo už jenom slovíčko spisovatel. K němu nakročil knihou Zvíře jménem Podzim (2017) opírající se o stejnojmenné hudební album i o bohatý výtvarný doprovod. Nyní vydaný román Vřeteno je prvním projektem, který stojí jen na literárních nohách. A ty nohy jsou hliněné, ale v rámci žánrové literatury dovedou stát docela pevně.

Při rozečtení lze nabýt dojmu, že jde jen o další kamínek do oblíbené mozaiky dystopických příběhů. Lidstvo se po katastrofě stáhlo z povrchu Země do jediného kráteru, v něm platí kastovní hierarchie. V paláci na povrchu žije elita, v Horním městě inteligence, ve Spodním městě dělníci a zcela dole je hippie underground. Ve skalních chodbách bez přístupu ke světlu pak kmitají odložené děti obstarávající infrastrukturu, na níž je monotónní život v kráteru závislý. Líčení tohoto života postupně víc a víc koření i špetky telepatie, spirituality, hub a houbiček, jež jsou základem obživy, ale ukážou se být i cestou k Učitelce, Královně, Matce.

Vše se dozvídáme z úst pubertálního vypravěče, který putuje k povrchu, byť stoupat do vyšších pater je zakázáno. Protože je ještě tak trochu dítě, netuší, že my netušíme nic o jeho světě, a ono podivné uspořádání nám přibližuje jen letmo a po kouscích, když si náhodou vybaví, co mu řekli ve škole či co slyšel doma. Ze své omezené perspektivy nemá ponětí, co vskutku platí a co je výmysl pro…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte