35A_varianta_foto Milan Bureš
Hledal šlechtice, ale objevil mnohem víc. (Tomáš Vyskočil)

Když Tomáš Vyskočil vypráví o tom, co zažil před několika měsíci, hlas se mu stále chvěje dojetím. Během jarního lockdownu, kdy pandemie koronaviru uvěznila obyvatele Česka doma u počítačů, se izolaci rozhodl využít k aktivitě, o níž snil odjakživa – k pátrání po rodinné historii. „Už na konci základní školy jsem si říkal, že budu v archivech hledat jména předků a objevím třeba nějakého šlechtice,“ říká třicátník z Lipníku nad Bečvou pracující jako manažer sítě obchodů.

Dostat se do archivů k matrikám, tedy oficiálním soupisům narození, sňatků a úmrtí, však bylo pro školou povinného chlapce logicky příliš komplikované, a tak zůstalo u přání a pátrání bylo odloženo na neurčito. Jeho zájem dostal nový impulz před 13 lety, kdy mu nečekaně zemřel otec na srdeční selhání. Tehdy se potvrdilo, o čem se do té doby v rodině šuškalo – že otec byl ještě jako miminko odložen do ústavu a poté adoptován. Vyskočil tehdy pátral v obecní matrice, kdo byli otcovi biologičtí rodiče, našel však jen jméno jeho matky a jejích rodičů, otec dítěte byl uveden jako neznámý. Zklamaně hledání ukončil. „Tehdy mě zajímala mužská linie, přišla mi jako nejdůležitější, dnes už bych to viděl jinak,“ vysvětluje.

Letos v zimě se však chuť věnovat se dávnému zájmu přihlásila podruhé. Když zjistil, že matriky sahající hluboko do historie jsou dnes veřejně dostupné na internetových stránkách oblastních archivů, nechal se listováním v nich pohltit na několik týdnů: hledal data narození, sňatků i úmrtí svých…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte