Krátce po revoluci by taková možnost vzbuzovala úžas a nejvyšší očekávání. To, že by někdo řekl: dostanete spoustu peněz, jen nám musíte říct, k čemu je jako stát využijete. Politické a odborné skupiny by se asi tehdy předháněly ve vymýšlení, co je pro budoucnost země nejlepší. O třicet let později takovou možnost Česko dostalo, když mu díky členství v Evropské unii spadlo do klína dvě stě miliard korun v rámci stimulačního balíku na podporu koronavirem postižené ekonomiky. Ale vzrušení nad jejich využitím bylo výrazně menší. Veřejná debata působila tak, že inkasovat takové solidární dárky je naprosto banální a zamýšlet se nad jejich využitím je zbytečná dřina. Velkolepou šanci zúřadovali bez většího veřejného zájmu za zdmi své instituce úředníci ministerstva průmyslu. Minulý týden český záměr definitivně schválila Evropská komise. Může se tedy začít utrácet, ani souhlasné razítko z Bruselu však nerozehnalo skepsi, jak dobře Česko téhle výjimečné příležitosti využije.

A ještě kotlíky

Od začátku bylo jasné, že mimořádná podpora by se dala využít na nové mimořádné projekty, které by Česko pomohly nasměrovat do budoucnosti. Nebo masivně podpořit konkrétní, dobře viditelný záměr, o jehož potřebnosti se dlouho mluví a na který dnes ve státním rozpočtu nezbývají peníze: například zaplatit rozsáhlou obnovu krajiny, po níž se začalo volat zejména od moravských povodní v roce 1997. Nebo by se dala vyřešit doprava v okolí velkých sídel a vybavit je kvalitní příměstskou…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2321

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte