sebek

Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohy zláme.“ Měl Karel Havlíček Borovský řídnutí kostí? To jsem v jeho zdravotní dokumentaci nedohledal. Dodnes bohužel nemáme elektronické zdravotnictví, natož tedy za života Borovského, 1821–1856, byť byl exilován z tohoto pohledu v mnohem perspektivnějších Tyrolích. Ale o digitalizaci zase jindy, taktéž o politice. Tedy řekněme, že za pány se Václav na led neskládá. Zato vlivem mrazivého počasí, sněhu a slušné ledovky může. Ještě horší je to s Maruškou, protože je žena a je rizikovější. Jde o to, co se stane po pádu. Pokud jen natlučený kloub nebo modřina, je to skoro banalita. Pakliže prasklý krček stehenní kosti, je to velký průšvih.

Osteoporóza. Děravé nebo také řídké kosti. V České republice jí onemocní každá vaše třetí spolužačka ze základky a každý pátý spolužák z průmyslovky. Můžete své kamarády potkat až o tři centimetry nižší, než si je budete pamatovat ze svatby. Celkově je takových v naší malé zemi pomalu k milionu. Lámou se jim obratle, krčky nebo zápěstí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou osteoporotické zlomeniny hlavní příčinou nemocnosti a invalidity starších lidí, říká Státní zdravotní ústav (SZU.cz). Co udělali spolužáci špatně? Měli málo bílkovin, vápníku a vitaminu D ve stravě, moc soli a fosforu, méně než 30 minut denní aktivity, při které by se zadýchali, nízkou tělesnou hmotnost (BMI pod 19), kouřili a pili, anebo to naopak přeháněli na…

I_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Šebek

externí redaktor, na zdraví

sebek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 26

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte