Jedním ze slovních druhů, o kterých ještě tady v jazykovém koutku nebyla řeč, jsou číslovky. Skloňování číslovek je přitom poměrně pestré, s trochou nadsázky by se dalo říci, že co číslovka, to jiné skloňování. Číslovky je možné skloňovat podle vzorů podstatných jmen (například „tisíc“, „miliarda“, „sto“), přídavných jmen („první“, „pátý“, trojnásobný“ a podobně) i zájmen („jeden“, „jedna“, „jedno“). My se nyní zaměříme na číslovky základní: „dva“, „oba“, „tři“ a „čtyři“, protože jsou velmi frekventované a lidé při jejich skloňování celkem často chybují, a to nejen v běžných rozhovorech mezi přáteli, ale také, což je závažnější, v médiích či úředních textech.

Ve skloňování číslovek „dva/dvě“ a „oba/obě“ se zachovaly tvary dvojného čísla (duálu). Ve druhém a šestém pádě jsou pro všechny rody spisovné tvary „dvou“, „obou“ (ne „dvouch“, „obouch“), ve třetím a sedmém pádě jsou správné pouze tvary „dvěma“, „oběma“ (nikoli „dvoum“, „oboum“, „dvouma“, „obouma“, ale ani hyperkorektní „dvěmi“, „oběmi“). Například „pohádka o dvou bratrech“ „oběma vám děkuji za konstruktivní debatu“, „před dvěma lety“.

Číslovky „tři“ a „čtyři“ se skloňují podle vzoru kost v množném čísle, ovšem s dvěma odchylkami: u číslovky „tři“ je tvar v sedmém pádě „třemi“ (ne „třmi“) a číslovka „čtyři“ má ve druhém pádě tvar „čtyř“. Také platí že obě číslovky mají ve druhém pádě dva spisovné tvary – „tří“ i „třech“, „čtyř“ i „čtyřech“ –, jen tvary „třech“ a „čtyřech“ jsou ve většině příruček považované za…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte