Hlavním účelem zdanění důchodů někdejších komunistických prominentů je ukončit po třiceti letech od pádu socialistického režimu nespravedlivý a neuctivý stav. Ti, kteří v době komunismu pronásledovali a mučili zastánce základních lidských práv, dnes mají nepřiměřeně vysoké důchody. Na rozdíl od těch, kteří jejich zásluhou trpěli.“ Tak zní část zdůvodnění nového zákona, který na Slovensku zdaní důchody proponentů komunistické éry, již dnes berou v průměru dvojnásobek průměrné penze – tedy zhruba sedm set eur. Jejich důchody budou zatíženy daní, která je sníží na polovinu. Podle odhadu slovenského Ústavu paměti národa, který připraví seznam lidí, jichž se nový zákon dotkne, půjde zhruba o pět tisíc jedinců.

Nový slovenský zákon – a také polský, který platí už deset let a týkal se asi čtyřiceti tisíc lidí – inspiroval okamžitě české zákonodárce z opozičních stran. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka představil ve středu návrh, jejž chtějí poslanci prosadit ještě v tomto volebním období. Vybrali si celkem schůdnou cestu – návrh by se stal součástí připraveného zákona o plošném zvýšení důchodů pro příští rok nad limit zákonné valorizace.

Bylo by to trochu absurdní, ale očistné, kdyby zákon prošel teď, za Babišovy vlády.

Tweetni to

Jurečka prosazuje, aby se snížení důchodů týkalo lidí, kteří působili v minulém režimu ve vládě, jako poslanci, v StB nebo v ústředním výboru KSČ. Opoziční poslanci navrhují, aby se jim čas, jejž strávili v těchto funkcích,…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte