Aron Boks, Berlin
Stále nevím, kde může být. (Aron Boks) • Autor: Matěj Stránský

Dokáže chrlit vodopády slov a rozhodně nemá problém vyjadřovat se patřičně barvitě. Jeho hvězda aktuálně stoupá, je ale možné, že se nakonec proslaví něčím na hony vzdáleným od jeho básnické vášně. Něčím, pro co mu zatím scházejí slova. „Stále nevím, kde může být,“ říká Respektu čtyřiadvacetiletý reprezentant žánru slam poetry Aron Boks před berlínským archivem Stasi, tajné policie někdejšího východního Německa, na dohled od televizní věže na Alexanderplatzu. Berlíňan sem poslední týdny opakovaně dochází, aby v tunách archiválií našel jakékoli vodítko k hádance, která mu nedá spát: kam se mohl ztratit třímetrový obraz Lidice namalovaný jeho slavným předkem, předním východoněmeckým umělcem narozeným v Československu Willim Sittem (1921–2013).

Aron Boks, Berlin
Málo socialistické. (Reprodukce obrazu Lidice) • Autor: Matěj Stránský

Plátno Sitte vytvořil k dvacátému výročí vypálení Lidic nacisty a daroval ho rodné zemi. Jenže pak se po obrazu slehla zem a už nikdo o něm nikdy neslyšel. Kdyby ho Boks po desítkách let našel, byla by to nepochybně kulturní i společenská bomba.

Vědět víc

Boks si může připadat tak trochu jako Sherlock Holmes. I když má obraz Lidice spojený ze tří pláten monumentální rozměry, hledat ho po šedesáti letech je těžké a zatím není moc čeho se chytit. „Dneska jsem prošel další dokumenty – a nic. Ani jedna zmínka, co se s obrazem mohlo stát. Prostě nic. Hodně materiálů jsem ale ještě nepřečetl, třeba tam něco bude,“ říká Boks před…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte