Lisa Nakamura
Lisa Nakamura • Autor: D. Marshke, UM Photography

Na Michiganské univerzitě vedu kurz, který se jmenuje Internet je hořící skládka,“ pronesla Lisa Nakamura na úvod svého vystoupení na konferenci TED Salon před dvěma roky. První věta sklidila smích publika, ale to, co přišlo po ní, už tak legrační nebylo. „Vůbec nikomu nemusím vysvětlovat, co ten název znamená, protože to všichni dobře víme. Internet je místo plné nenávistných projevů, sexismu, výhrůžek smrtí, osobních útoků a toxicity. A pro ženy nebo osoby s jinou než bílou barvou pleti to platí dvojnásob,“ pokračovala.

Americká akademička a specialistka na digitální studia Lisa Nakamura je průkopnicí ve zkoumání a popisování toho, jak internet zrcadlí předsudky o genderu nebo rase. Spatřila, jak se všechny nerovnosti a předsudky, které ve společnosti panují, postupně stěhují na síť. Bují tam a stávají se normou fungování, vůči níž jsou uživatelé často bezmocní.

Kybernásilí totiž obecně bývá bagatelizováno, jako by ani nemělo skutečné psychické dopady, když se odehrává „jen“ na internetu – případně je ospravedlňováno tím, že takhle to na síti prostě chodí a jinak to nejde. Nakamura je však přesvědčená, že to jinak jde. Od prvního eseje nazvaného Race in Cyberspace (Rasa v kyberprostoru) z roku 1995 až po letošní spoluautorství krátké knihy Racist Zoombombing (Rasistický zoombombing), která se věnuje rozmachu digitálních technologií během pandemie a s nimi i nových podob šíření nenávisti, se ve svém psaní snaží o hašení požáru na oné divoké skládce.…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1468

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte