Všichni to chtějí, každý svým způsobem, ale každý hodně – a nakonec se to stejně nemusí podařit. Íránská jaderná dohoda, podepsaná v roce 2015 a zhroutivší se o tři roky později, je právě teď blízko oživení. Americký prezident Joe Biden je vstřícnější než jeho předchůdce. V Íránu je po – i na tamní poměry nesvobodných – prezidentských volbách a vítězství konzervativce Ebráhíma Raísího politicky přehlednější. Panuje opatrná shoda, že by znovuuzavření dohody o íránském jaderném programu extrémně nestabilnímu Blízkému a Střednímu východu prospělo. Může se to stát v řádu týdnů. Ale svět je jiný než před pěti nebo dvěma lety. Kvůli měnícím se okolnostem se může snadno přihodit, že se žádný návrat k historické dohodě konat nebude.

Neříkejte jim, co umíme

Dohoda z roku 2015 Írán zavazovala k tomu, že nebude zlepšovat své technologie na obohacování uranu, výměnou za to dostal zrušení dosavadních sankcí. S Íránem ji podepsalo šest světových mocností spolu s Evropskou unií jako pokus, jak zabránit tamní teokracii ve vývoji jaderné zbraně. V roce 2018 ji americký prezident Donald Trump jednostranně vypověděl a zavedl proti Íránu nové a velmi tvrdé sankce. Írán reagoval rychlým vývojem v obohacování uranu, který ho o notný kus přiblížil k vlastnictví atomové bomby.

Prezident Biden a jeho vláda naznačují, že se k dohodě v nějaké podobě chtějí vrátit. To samé říká i nový ultrakonzervativní íránský prezident Raísí a podle všeobecné shody i tamní zdaleka nejmocnější politik,…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte