V Brně už nějakou dobu vzniká důležitý projekt Dokumentačního centra holokaustu na Moravě. Dosud o něm nebylo v celostátních médiích slyšet, to se částečně změnilo minulý týden, protože jeho iniciátoři sezvali do moravské metropole na mezinárodní konferenci na téma Potřebujeme muzea holokaustu? známé hosty včetně amerického historika Timothyho Snydera, kteří jejich záměr více popularizovali.

Člověk, který se o věc příliš nezajímá, by mohl nabýt dojmu, že muzeí holokaustu je již řada, a není tedy žádný velký důvod pro to budovat další, navíc jen „oblastní“. Skutečnost je ale jiná. V Praze je sice Židovské muzeum, to se ale na holokaust zaměřuje jen zčásti, protože se šířeji zabývá historií Židů v tomto regionu. O početné vyvražděné komunitě Židů žijících na Moravě – před válkou měla brněnská židovská obec více než 12 tisíc registrovaných členů, na jejím konci jich bylo ve městě registrovaných jen 804 – stále hodně nevíme. Málokdo zná jména zemřelých, jaké měli úspěchy a strasti, nevíme, jak jejich systematická likvidace proběhla a kdo všechno se na ní podílel.

Naše nevědomost je hluboká dílem proto, že komunisté po válce nevěnovali pozornost historické paměti spojené s těmito událostmi, dílem proto, že ani po nabytí svobody se o tohle téma až na pár expertů nikdo podrobněji nezajímal. Faktem je, že Dokumentační centrum holokaustu může konečně přinést důležitý zlom v našem poznání, podle autorů nápadu v čele s brněnským nakladatelem Martinem Reinerem by přitom nemělo jít…

1_obalka_R26_27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26_27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1962

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte